Víte že ...

Otto Wichterle - vynálezce kontaktních čoček

Vynálezcem kontaktních čoček v podobě, ve které je známe dnes, je český vědec Otto Wichterle (1913 - 1998). V roce 1961 si za použití dětské kovové stavebnice Merkur sestavil první prototyp odstředivého odlévacího zařízení, které poháněl dynamem z jízdního kola (později za použití motorku z gramofonu), zapojeným na zvonkový transformátor. Na něm odlil první čtyři velmi pravidelné čočky, které nedráždily oko.

Ačkoliv se jednalo o převratný vynález, u jeho zrodu, ostatně jako i u spousty dalších vynálezů, byl již v roce 1508 Leonardo da Vinci.

V roce 1990 byl profesor Otto Wichterle, zvolen předsedou Československé akademie věd a tuto funkci vykonával až do rozdělení Československa v roce 1993.

V roce 1993 byla jedna z planetek naší sluneční soustavy pojmenována Wichterle.

 

Kontaktní čočky slouží ke korekci očních vad - krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu.

Krátkozrakost

Hlavním projevem této oční vady je špatná viditelnost na vzdálené předměty. Paprsky světla, usměrněného čočkou, se sbíhají již před sítnicí a na sítnici nevzniká ostrý obraz. Napravuje se brýlemi s čočkou rozptylkou nebo sférickými kontaktními čočkami s minusovým označením. Opakem je dalekozrakost.

Dalekozrakost

Hlavním projevem této oční vady je špatná viditelnost na blízké předměty. Paprsky svétla, usměrňované čočkou, se sbíhají až za sítnící a na sítnici tak nevzniká ostrý obraz. Napravuje se brýlemi se spojnou čočkou nebo sférickými kontaktními čočkami s plusovým označením. Opakem je krátkozrakost.

Astigmatismus

Astigmatismus (tzv. cylindrická oční vada) je refrakční vada, která způsobuje nepřesné zaostření světla na sítnici. Vyskytuje se také často společně s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Rohovka nemá pravidelný kulový tvar, ale je v jedné ose nebo v obou více či méně zakřivená. Takže místo toho, aby se mohly paprsky světla ze všech směrů spojit do jednoho bodu na na sítnici, vzájemně se míjí a na sítnici se potom projeví jako různě velké a zakřivené plošky. Tato oční vada se koriguje torickými (toroidními) čočkami. Jsou to cylindrické kontaktní čočky, které lomí světlo v jedné ose jinak než ve druhé, a tím vyrovnají nepravidelnost rohovky

 

Od kolika let se mohou nosit kontaktní čočky?

Pro nošení kontaktních čoček není stanoven minimální ani maximální věk. Oproti vyspělejším státům začínáme s čočkami později, ale dá se říct, že se tento rozdíl začíná snižovat. Obecně se doporučuje začít s nošením kontaktních čoček v okamžiku, kdy je open samostatné péče o kontaktní čočky, vč. nasazování a vyjímání. Nebojte se, není to nic složitého.

 

Spaní s kontaktníma čočkama

V současné době nabízené kontaktní čočky jsou vyrobeny z natolik kvalitních materiálů, že je možné s nimi i spát. Přesto odborníci doporučují vyndání kontaktních čoček na spaní, pokud je to jen trochu možné. Oči se tak zbytečně nezatěžují.

Existují ovšem i druhy kontaktních čoček, který se nosí nepřetržitě 14 nebo 30 dní a nocí. Tyto kontaktní čočky mají vyšší propustnost kyslíku než běžné kontaktní čočky. Nosit je mohou ale jen lidé s dobrou snášenlivostí ke kontaktním čočkám. Nositelům tohoto druhu kontaktních čoček jsou většinou doporučovány častější kontroly u kontaktologa.